Bezpečné řízení pohonů

Že AS-Interface se perfektně hodí pro souhru se všemi běžnými automatizačními systémy, je obecně známo. A nyní výkonný týmový hráč proniká do nových sfér.

Nová bezpečnostní brána AS-i BWU3160 společnosti Bihl+Wiedemann umožňuje pomocí protokolu CIP Safety a sběrnice Sercos bezpečné řízení a monitorování pohonů – přímým způsobem bez přídavné bezpečnostní řídicí jednotky.

Konkurenti a partneři? Na první pohled to vypadá jako klasický případ: buď my, nebo oni. Při bližším zkoumání však také přichází v úvahu další možnosti, např. jít společnou cestou. Právě v Německu má spolupráce mezi konkurencí dlouhou tradici: Již v roce 1890 byl například v Düsseldorfu založen Svaz porýnskovestfálských strojírenských firem, o dva roky později vznikl Svaz německých strojírenských firem – předchůdce dnešního svazu VDMA. Jenom o něco mladší je Ústřední svaz elektrotechnického a elektronického průmyslu (ZVEI), který v roce 2018 oslaví svoje sté narozeniny.

rizeni pohonu 1

Ještě mnohem konkrétnější je spolupráce firem v různých organizacích v oblasti automatizační techniky. Všichni členové zde spojenými znalostmi dále rozvíjejí společný systém, aby nakonec proti sobě nastoupili jako konkurenti na trhu s vlastními produkty vzešlými z tohoto systému. Nakonec všichni vyjdou jako vítězové: Členské firmy, protože většina z nich by si nemohla dovolit samostatný vývoj systému, a zejména zákazníci, protože získávají efektivní řešení, která by bez spolupráce jejich dodavatelů nebyla možná.
To všechno samozřejmě v jednotlivých oborech není žádné velké tajemství. Méně známá však je skutečnost, že spolupráce odborníků v oblasti automatizace nefunguje jenom na úrovni příslušných zastřešujících organizací, ale také v konkrétních jednotlivých případech. Pokud to zákazník aktivně vyžaduje, jsme kdykoliv schopni nalézt řešení speciálních požadavků společně s dalšími firmami," říká Jochen Bihl, jednatel společnosti Bihl+Wiedermann. „Proto také mohu povzbudit uživatele a výrobce strojů, aby intenzivněji formulovali svoje požadavky a tak podnítili své dodavatele k další spolupráci na produktech používaných při výrobě strojů."
Aktuálním příkladem je nejnovější bezpečnostní brána AS-i BWU3160 společnosti Bihl+Wiedemann, která nabízí zcela nové možnosti v komunikaci strojů s pohony: Bezpečnostním protokolem CIP Safety s rozhraním Sercos lze zajistit bezpečné řízení a monitorování pohonů Bosch Rexroth – přímým způsobem bez přídavné bezpečnostní řídicí jednotky. Ve standardní oblasti lze také i nadále řídit pohony pomocí sériového ovládání. Bezpečnost však zajišťuje brána, která u pohonu spouští a v případě nejistoty bezpečně vypíná bezpečnostní funkce.
Iniciátorem vývoje produktu byli zákazníci, kteří požadovali navzájem zkombinovat výhody dvou různých světů: neuvěřitelně jednoduché bezpečnostní technologie AS-i Safety a celosvětově uznávané pohony Bosch Rexroth při zachování co možná nejnižších nákladů. Odtud šlo všechno celkem rychle. Oba výrobci prostě dali hlavy dohromady a hledali společné řešení této výzvy. Jen tak snadno? „Musím přiznat, že to byl pěkný kus práce, než jsme tento úkol zvládli", říká Jochen Bihl. „Ale absolutně se to vyplatilo."
Skutečně: Výsledný produkt lze vším právem označit za opravdový multitalent.

rizeni pohonu 2

Nová bezpečnostní brána AS-i pro CIP Safety spojuje dvě řídicí jednotky AS-i Master pro dva obvody AS-i. Díky tomu jsou k dispozici až 62kanálové bezpečnostní vstupy, tři další jsou integrovány přímo v zařízení. Úctyhodné jsou také bezpečnostní výstupy: Šest rychlých elektronických bezpečnostních výstupů přímo v zařízení zajišťuje rychlé zpracování a také umožňuje technologické přemostění mezi AS-Interface a CIP Safety u vysokovýkonových pohonů. A to nejlepší je, že pomocí bezpečného spojení Safe Link společnosti Bihl+Wiedermann lze bránu ještě dál rozšířit o téměř 2 000 bezpečných vstupů a výstupů – a to dokonce bez jakéhokoliv příplatku.
Vybavení brány však zdaleka není všechno. Bezpečnostní protokol CIP Safety s rozhraním Sercos také usnadňuje elektrické zapojení vodičů: Používá se pouze jedno vedení – sběrnice Sercos. Přes něj se přenášejí standardní data a bezpečnostní data. A pohony s integrovanou bezpečnostní technologií jsou propojené výhradně pomocí sběrnice Sercos. To znamená, že přídavné vedení, například pro bezpečné zastavení pohonu, není zapotřebí.
Chcete rychlou odezvu? Tady je: Komunikace Sercos je rychlá, protože bezpečnostní program se zpracovává přímo v bráně a komunikuje přímo s bezpečnostními pohony. To umožňuje také snadné a přehledné programování. Tuto novinku společnosti Bihl+Wiedemann lze použít jako takzvanou bezpečnostní jednotku CIP Safety bez přídavné nadřazené bezpečnostní řídicí jednotky. Maximálně pozitivním vedlejším efektem je, že se tak významně snižují finanční náklady.
Uživatelé Sercos mají s bezpečnostními branami AS-i Bihl+Wiedermann dvojnásobný prospěch. Jednak umožňují snadné a cenově výhodné monitorování bezpečnostních pohonů, jednak umožňují využívat výhod AS-Interface při síťovém propojení jednoduchých senzorů a pohonů – to jsou výhody, díky kterým se AS-i stal během krátké doby celosvětovým standardem, který téměř nemá jinou alternativu.
Pro společnost Bihl+Wiedermann je tato inovace doplněním vlastní palety produktů určených pro bezpečné monitorování otáček. Vzhledem k razantně rostoucím potřebám v této oblasti se firemní odborníci na bezpečnostní řešení v uplynulých letech intenzivně zabývali vývojem obzvlášť efektivních řešení. Přitom vznikl sortiment, který nabízí velmi rozmanité a přitom efektivní technologické možnosti pro realizaci bezpečnostních funkcí podle různých požadavků příslušného zařízení: odborníci z Mannheimu nabízejí monitory otáček pro senzory a pro pohony nebo také monitorování otáček v bráně, v modulu nebo přímo v pohonu. „Momentálně", říká zakladatel a jednatel společnosti Bernhard Wiedemann, „je naše portfólio produktů tak kompletní, že můžeme nabídnout správný koncept skutečně pro téměř každou aplikaci."

rizeni pohonu 3

Pro rozhraní AS-Interface znamená tato inovace ještě mnohem víc: svým způsobem se jedná o kvantový skok kupředu. Protože tato nová brána je v podstatě první komponentou AS-i, která funguje nejenom jako bezpečnostní kontrola senzorů a pohonů i jako poskytovatel dat pro nadřazenou průmyslovou sběrnici, ale také samostatně zajišťuje procesy řízení pohonů jako bezpečnostní řídicí jednotka.

Naším cílem je spokojený zákazník, který se k nám vrací.